Benavia

Kde chodia nakupovať slávni? Ako kúpiť tú najlepšiu kozmetiku a je lepšia prírodná alebo klasická? Rady nie len o kráse, nájdete na našej webovej stránke.

Otvoriť okno a pritom nevypadnúť, naša ochrana je úlohou zábradlia

Okno so zábradlím, ale bez balkóna, čiže bez možnosti vyjsť na plochu mimo bytu sa nazýva francúzske okno. Hovoríme síce o okne, ale pod názvom sa ukrývajú vlastne dvere, ktoré po otvorení nikam nevedú, preto je dôležité, aby tam bolo osadené zábradlie. Kvôli bezpečnosti musí spĺňať všetky požiadavky na exteriérové zábradlia. Do vonkajšieho prostredia je zbytočné umiestňovať predmety z materiálu, ktorý je určený do interiéru, pretože iba krátky čas vydržia odolávať vplyvu počasia a poveternostných podmienok. Pri výrobe niektorých konštrukcií je tak dôležité vybrať kvalitný materiál, napríklad na exteriérové zábradlie nehrdzavejúcu oceľ. A platí to aj pre zábradlie na francúzske okno.

Okná na celú výšku podlažia sú v kurze

Funkčnosť zábradlia je daná materiálom, jeho typom, konštrukciou či pevnosťou pri kotvení. Dôležitý je aj dizajn a štýl, v akom sa zábradlie navrhne, a to je úloha architekta. Staviť pritom na nadčasovosť je dobrý nápad, pretože oceľ je pevná, vydrží dlhé roky iba s minimálnymi zásahmi pri umývaní, je dosť výrazná a dodáva budovám či iným konštrukciám estetický vzhľad a eleganciu.

Moderné dispozície s veľkými presklenými plochami

Bežné balkóny a terasy sú známe svojimi zábradliami, pretože ide o plochy, ktoré bežne využívame na posedenie, no francúzske okno je akousi ich náhradou, ale zábradlie je pri ňom rovnako potrebné. Môže byť tvorené stĺpikmi z ocele, ktoré sa kotvia do obvodových stien a vytvárajú nerezové zábradlie na francúzske okno zábranu proti vypadnutiu z okna. Ich tvar a usporiadanie je na projektantovi alebo investorovi. Oceľ môže byť aj v kombinácii so sklom, tento efekt bude veľmi zaujímavý a moderný. Kvalitná oceľ je základ toho, aby zábradlie vydržalo aj silné vplyvy počasia, kotvenie musí byť pevné a sklo bezpečnostné. Cena oceľového zábradlia môže byť o niečo vyššia ako pri iných typoch materiálu, no treba vziať do úvahy, že ide o konštrukciu s dlhou životnosťou a takmer bez údržby, s pekným vzhľadom a správnou funkčnosťou.